Świat zaklęty w Bibliotece

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - "Świat zaklęty w Bibliotece" - Dzień Kredki

"Świat zaklęty w Bibliotece" - Dzień Kredki

W kalendarzu świąt nietypowych pod datą 22 listopada znalazł się Dzień Kredki. 23 listopada odwiedziłyśmy dzieci z grupy pszczółki i motylki z Przedszkola Publicznego w Kałuszynie. Największym zaskoczeniem dla dzieci były olbrzymie kredki, które powstały w naszej bibliotece. Kredki to wspaniały przedmiot, pozwalający wyrazić swoje uczucia oraz myśli poprzez tworzenie obrazków. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorami. Dzieci wysłuchały bajki „O Białej Krainie i czarnoksiężniku „Koloruchu”. Tańczyliśmy w „kredkowych” czapeczkach przy piosence „Kolorowe kredki” oraz mieszaliśmy farby i obserwowaliśmy jakie kolory powstały. Dzieci wzięły udział w zabawach z wykorzystaniem kredek, segregowali i określali kolory oraz dopasowywały obrazki do odpowiednich kolorów kredek. Celem zabawy było utrwalenie kolorów. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, ponieważ kredki to dobre przyjaciółki każdego dziecka, wprowadzają dzieci w niezwykły kolorowy świat. Był to bardzo wesoły i kolorowy dzień.

 Fotogaleria

23 listopada 2023
Przejdź do - Dzień z postaciami bajkowymi

Dzień z postaciami bajkowymi

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to wyjątkowe święto, którego głównymi bohaterami są nasi ulubieńcy z dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.  Święto jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć oraz bogacą słownictwo. W naszej bibliotece ten niezwykły dzień obchodzony był od piątku 3 listopada do wtorku 7 listopada. Do wspólnej zabawy włączyły się społeczność przedszkolna z Przedszkola Publicznego w Kałuszynie oraz wychowanki z Zakładu Poprawczego i Schroniska dla nieletnich w Mrozach. Nasz Oddział dla dzieci  zamienił się w niezwykłą, bajkową krainę. Biedronki, krasnale, jaskółki i zuchy wybrały się bajkowym pociągiem do Bajkolandii, krainy zamieszkałej przez bajkowe postacie. Zanim wyruszyliśmy w podróż dzieci musiały najpierw skasować bajkowy bilet. Potem wesołym pociągiem, przez bajkową stację Puchatkowo dotarliśmy do baśniowej krainy w której mogliśmy podziwiać Smerfy, Minionki, Czerwonego Kapturka, Królewny, Czarownice, Potwory oraz wiele innych postaci. Nie zabrakło również ulubionej przez maluchy formy przedstawiania przez nas bajek, czyli teatrzyku Kamishibai. Dzieci wysłuchały bajki Calineczka, rozwiązywały baśniowe zagadki, rozpoznawały bajki po wymienionym rekwizycie. Podczas bajkowej zabawy „Jaka to melodia”  przedszkolaki bardzo dobrze poradziły sobie z bajkowymi zadaniami, niektóre utwory odgadywały po jednej nutce. Maluchy zapamiętają ten dzień w bibliotece na dluuuugooooo. Życzymy naszym małym gościom bajkowego tygodnia… i nie tylko

Fotogaleria

7 listopada 2023
Przejdź do - Na straganie .... Poznajemy warzywa i owoce

Na straganie .... Poznajemy warzywa i owoce

24 listopada w Bibliotece Publicznej w Kałuszynie mieliśmy przyjemność gościć trzylatki z grup przedszkolnych „Pszczółki” i „Motylki z Przedszkola Publicznego w Kałuszynie. Wspólnie obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Dzisiejszego przedpołudnia nasz Oddział dla dzieci zamienił się w ryneczek. Na przepięknym straganie wykonanym przez biblioteczne ciocie, wyeksponowane były warzywa i owoce, których zapach roznosił się po całej bibliotece. Maluchy z zaciekawieniem oglądały produkty z wystawy. Głównym celem naszych zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania warzyw i owoców. Panie bibliotekarki zaprzyjaźniając maluchy z tekstem  wystąpiły w inscenizacji wiersza J. Brzechwy pt.: „Na straganie”. Podczas zajęć uczyliśmy się nazywać owoce i warzywa, rozpoznawaliśmy je po dotyku i  zapachu. Nasze przedszkolaki utrwaliły sobie nazwy warzyw i owoców. Były również kreatywne zabawy muzyczno-ruchowe oraz zabawa w ryneczek, dzieci wyruszyły na zakupy.

Fotogaleria 

24 października 2023
Przejdź do - "Świat zaklęty w Bibliotece" - Dzień Borsuka

"Świat zaklęty w Bibliotece" - Dzień Borsuka

Rozpoczęliśmy cykl spotkań z przedszkolakami Przedszkola Publicznego w Kałuszynie w ramach II edycji projektu „Świat zaklęty w Bibliotece”. Kreatywne zajęcia z tekstem w październiku poświęcone są jesieni. Zajęcia z grupami: „Biedronki”, „Krasnale”, „Zuchy’ i „Jaskółki” poświęcone były obchodzonemu 6 października Dniu Borsuka. Po przeczytaniu opowiadania L. Krzemienieckiej „Jak się krasnal z borsukiem na spacer wybierali”, dowiedzieliśmy się dlaczego krasnal z borsukiem nie mogli dojść do porozumienia kiedy mają się wybrać na spacer. Pani Małgosia z Panią Agatą opowiedziały wiele ciekawostek na temat życia borsuków oraz zaprezentowały książki znajdujące się w naszej bibliotece o poznanym zwierzątku. Oprócz wielu informacji na temat tych wszystkożerców, poznaliśmy też inne zwierzęta nocne. Wspólnie zastanawialiśmy się co jedzą borsuki, gdzie mieszkają, czego się boją i jak żyją. Nie zabrakło również wesołych zabaw ruchowych, dzieci z radością naśladowały ulubione zwierzęta, oraz odgadywały zagadki. Na koniec października spotkamy się jeszcze z grupą trzylatków. Ciekawe o czym będziemy rozmawiać?

 Fotogaleria

10 października 2023

"Świat zaklęty w Bibliotece" - odwiedziny Złego Kocurka

Za nami ostatnie spotkanie Złego Kocurka z dziećmi. Na spotkanie przyszły dzieci z Przedszkola w Kałuszynie z grup: „Zuchy” i „Krasnale”, które biorą udział w projekcie „Świat zaklęty w Bibliotece”. Dzieci poznały kota, do którego przyszły z wizytą oraz jego historie. Kot który zamiast zjadać, to co, zazwyczaj koty jedzą, chce by go nakarmić wszystkimi cukierkami świata. Na koniec, wnioski wyciągają nie tylko dzieci, ale i sam Kocurek, który koniec końców decyduje się wrócić do właściwej kociej diety. Było głośno i radośnie, były zabawy i czytanie. Tylko żal, że musieliśmy pożegnać się już ze Złym Kocurkiem, który pojechał odwiedzać inne biblioteki. Na spotkaniu zostały także wręczone dyplomy i książeczki w konkursie „Najlepszy Czytelnik Miesiąca”. Nagrody odebrali Hania Wąsowska i Aleksander Kujda. Gratulujemy.

 Grupowe zdjęcie dzieci w Bibliotece  Grupowe zdjęcie dzieci w Bibliotece

Dwoje dzieci z dyplomami w ręku z panią

Fotogaleria na FB

19 maja 2023