Świat zaklęty w Bibliotece

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Obchody 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2024 - Spektakl Teatralny "O pewnym smoku"

Obchody 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2024 - Spektakl Teatralny "O pewnym smoku"

Smoki są straszne? Wcale nie! Niektóre są przesympatyczne i zupełnie niegroźne. Smok, który mieszka niedaleko zamku, nie chce ani porwać królewny, ani walczyć z rycerzami. Stary król ma twardy orzech do zgryzienia… W dodatku królewna przyjaźni się ze smokiem – same trudności,  jak sprawdzić czy kandydat na męża królewny nadaje się na następcę tronu? Dziś przekonały się o tym „Biedronki” i „Krasnale” z Przedszkola Publicznego w Kaluszynie. Pan Teatrzyk, który ponownie odwiedził naszą Bibliotekę z bajką „O pewnym smoku”. Było bardzo wesoło, na zakończenie dzieci mogły zabawić się w aktora i pobawić się kukiełkami.

 Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego – Mazowsze Serce Polski oraz Gmina Kałuszyn

Fotogaleria

15 maja 2024
Przejdź do - Obchody 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2024 - Spektakl Teatralny "Przytulaki"

Obchody 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2024 - Spektakl Teatralny "Przytulaki"

We wtorek pojawił się w Bibliotece specjalny gość - Pan Teatrzyk. Młodzi widzowie z grupy „Pszczółki” i „Motylki” z Przedszkola Publicznego w Kałuszynie mogło obejrzeć spektakl kukiełkowy "Przytulaki" . Nie tylko dzieci kochają swoje przytulaki. Okazuje się, że każdy ma swoje ukochane pluszaki do przytulania. Tym razem poznaliśmy niezwykłe przytulaki Pana Teatrzyka: Jadzię, Krysię, Milusia, Serdeńkę i dwa skrzaty. Po spektaklu dzieci obejrzały kukiełki oraz wzięły udział w kilku zabawach teatralno- animacyjnych, radości było co niemiara. Miejmy nadzieję, że jeszcze kiedyś spotkamy się z Panem Teatrzykiem.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego – Mazowsze Serce Polski oraz Gmina Kałuszyn.

Fotogaleria

14 maja 2024
Przejdź do - Obchody 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2024 - Spotkanie z Fenkiem

Obchody 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2024 - Spotkanie z Fenkiem

Za nami rewelacyjne spotkanie z Fenkiem i Maksem, bohaterami serii książek Przygody Fenka. Szóstego dnia Tygodnia Bibliotek gośćmi rudego liska i niebieskiego kotka były dzieci z grup „Zuchy” i „Jaskółki” z Przedszkola Publicznego w Kałuszynie. Dzieci wysłuchały bajki „Powiem gdy będę gotów” czytaną przez ciocię Fenka. Przedszkolaki razem z Fenkiem poznały zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Teraz już wiemy jaki numer wybrać gdy się coś dzieje. Było radośnie i kolorowo z dawką wiedzy jak na Fenka przystało.

 Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego – Mazowsze Serce Polski oraz Gmina Kałuszyn.

Fotogaleria

13 maja 2024
Przejdź do - Tata też czyta "Bardzo głodna gąsienica" - "Pszczółki" i "Motylki"

Tata też czyta "Bardzo głodna gąsienica" - "Pszczółki" i "Motylki"

Tatusiowie, Wujkowie, Dziadkowie, Starsi Bracia, Opiekunowie, Trenerzy – czytajcie!

Biblioteka Publiczna w Kałuszynie po raz kolejny przystąpiła do Ogólnopolskiej akcji  "Tata Też Czyta", organizowanej przez Fundację Powszechnego Czytania.  Dziś z powodu deszczu to bibliotekarki wraz z niezwykłym gościem odwiedzili Przedszkole Publiczne w Kałuszynie i grupy 3 latków. Do wspólnego celebrowania tej zacnej akcji dołączył kolejny wspaniały Tata, który posiada supermoc i jest dla swoich dzieci superbohaterem. Pani dyrektor Anna Andrzejkiewicz po przywitaniu wszystkich zaprosiła pana Mariusza Prekurat do przeczytania książki „Bardzo głodna gąsienica” Erici Carle. To historia niewielkiej, wiecznie głodnej i przyjaznej dzieciom gąsienicy, która wędruje przez świat w poszukiwaniu smakołyków. Robaczek podjada nie tylko listki i owoce, ale nie pogardzi również czekoladowym ciastkiem, lizakiem, kwaśnym ogórkiem czy kawałkiem serdelka. Podczas czytania, dzieci wymieniały co zjadła gąsienica: jabłko, gruszkę, truskawki, ciastko itp. Głośne czytanie maluchom rozwinęło ich wyobraźnię, pogłębiło wiedzę nt. motyli, ale przede wszystkim, było świetną okazją do zbudowania pięknych relacji. Po wspólnym czytaniu bibliotekarki przygotowały dla dzieci z grup: „Pszczółki” i „Motylki” zajęcia biblioterapeutyczne na podstawie czytanego tekstu. Zabawa zaktywizowała wszystkie przedszkolaki do działania. Była krótka rozmowa z dziećmi: dlaczego gąsienicę bolał brzuch?, co lubiła jeść? i co najbardziej?. Następnie maluchy poznały fazy rozwoju motyla. Świetnie bawiliśmy się przy piosence „Gąsienica Basia”. Na zakończenie zajęć wspólnie wykonaliśmy kolorowe motyle. Serdecznie dziękujemy Panu Mariuszowi za poświęcony czas. Zapraszamy nie tylko tatusiów do naszej biblioteki.

Na zakończenie wręczyliśmy dyplomy i upominki najlepszym czytelnikom lutego i marca. Poli Anielak z grupy „Pszczółki” i Szymonowi Rudnickiemu z grupy „Motylki”.

 Fotogaleria

25 kwietnia 2024
Przejdź do - Dzień Leśnika - Zuchy i Jaskółki

Dzień Leśnika - Zuchy i Jaskółki

09 kwietnia przedszkolaki z grup ”Zuchy” i „Jaskółki” z @Przedszkola wzięli udział w spotkaniu z leśnikiem z Nadleśnictwa Mińsk. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą leśnika. Pan Piotr w niezwykle ciepły i przystępny sposób zapoznał je ze światem przyrody oraz swoją pracą, opowiedział wiele ciekawych rzeczy o bogactwach lasu. Nasz gość przypomniał także o właściwym zachowaniu się w lesie, o jego mieszkańcach i o zachowaniu spokoju przy spotkaniu z dzikim zwierzęciem. Dowiedzieliśmy się, jak respektować przyrodę, aby każdy spacer wśród drzew był jednocześnie bezpieczny i inspirujący. Podczas spotkania dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat lasów. Nie mogło zabraknąć także czytania, uczestnicy z uwagą wysłuchali wiersza pt.: „Praca leśniczego” Bożeny Forma, odgadli wszystkie zagadki. Nie zabrakło również zabawy „Stary niedźwiedź”. Dzieci podziękowały panu leśnikowi za miłe spotkanie, które zakończyło się wspólnym zdjęciem. Na zakończenie tradycyjnie wręczyliśmy dyplomy i upominki najlepszym czytelniczkom lutego i marca. Milenie Jędrzejkiewicz z grupy „Jaskółki” oraz Oliwii Karczmarczyk z grupy „Zuchy”.

 Fotogaleria

11 kwietnia 2024