Kałuszyńskie spotkania z historią

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Kałuszyńskie spotkania z historią

Kałuszyńskie spotkania z historią

9 czerwca na warsztatach z cyklu Kałuszyńskie spotkania z historią zgłębialiśmy wiedzę na temat Szlachty kałuskiej przed Heroldią Królestwa Polskiego oraz mówiliśmy o Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. W 1926 r. na pamiątkę 150-lecia niepodległości Stanów Zjednoczonych powstała Deklaracja Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. Prezydentowi Hooverowi w Białym Domu przekazano 111 tomów zawierających pozdrowienia i podpisy przedstawicieli wszystkich szczebli władz, duchownych, wojskowych, przedsiębiorców, naukowców oraz ok. 5½ miliona podpisów uczniów szkół polskich, w tym 7-klasowej powszechnej szkoły z Kałuszyna. Deklaracja została częściowo zdigitalizowana, dzięki czemu mogliśmy odnaleźć podpisy naszych przodków.

 Fotogaleria

14 czerwca 2022

Kałuszyńskie spotkania z historią

9 czerwca zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Kałuszynie na bezpłatne warsztaty historyczno-genealogiczne, w ramach projektu „Kałuszyńskie spotkania z historią”. Spotkanie poprowadzi dr Andrzej Marek Nowik. Temat warsztatów to: „Szlachta kałuska przed Heroldią Królestwa Polskiego". Serdecznie zapraszamy. Ilość miejsc ograniczona!

Informacja o Kałuszyńskich spotkaniach z historią które odbędą się w bibliotece

6 czerwca 2022

Kałuszyńskie spotkania z historią

Zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Kałuszynie na bezpłatne warsztaty historyczno-genealogiczne, w ramach projektu „Kałuszyńskie spotkania z historią”. Spotkanie poprowadzi dr Andrzej Marek Nowik. Temat warsztatów to: „Staropolskie rejestry z okolic Kałuszyna". Serdecznie zapraszamy. Ilość miejsc ograniczona!

20 kwietnia 2022

Kałuszyńskie spotkania z historią

Na czwartkowych warsztatach z cyklu „Kałuszyńskie spotkania z historią” omówiliśmy okolice Kałuszyna na planach i mapach. Porównując mapy historyczne z mapami współczesnymi, sprawdzaliśmy czy zmieniała się topografia ziemi kałuskiej. Na zdjęciu lotniczym z 1944 roku zobaczyliśmy zniszczony wojną Kałuszyn. W części genealogicznej badaliśmy materiały archiwalne poszukując przodków. Ciekawostką był też oryginał aktu notarialnego z 1881 roku, należący do jednego z uczestników spotkania.

Na zdjęciu dwie siedzące kobiety z boku mężczyzna stoi w tle ekran z mapą

11 marca 2022

Kałuszyńskie spotkania z historią

Na ostatnich warsztatach dowiedzieliśmy się, iż akta notarialne stanowią cenne źródło badań nad historią rodziny. Prowadzący dr Andrzej Marek Nowik pokazał przykłady dokumentów z początku XIX wieku, sporządzonych przez Piotra Żaboklickiego – notariusza publicznego dystryktu węgrowskiego i wyjaśnił, co w nich można odnaleźć. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.Na zdjęciu uczestnicy warsztatów oglądają na ekranie skany aktów notarialnych

14 lutego 2022