W ubiegłym tygodniu uczniowie klas II poznali twórczość Danuty Wawiłow. Pisarka porusza w swej twórczości wiele tematów silnie związanych z dziecięcym światem: rodziną, zabawą i zwierzętami. Opisywała świat widziany oczami dziecka i do niego kierowała swoje utwory, właśnie dlatego cieszą się one dużą popularnością wśród najmłodszych. Wiersze są wyjątkowe, pełne miłości, ciepła a także nastrojowe i z humorem. Jednak najbardziej bliski nam okazał się wiersz „Szybko”. Poranne „Szybko, zbudź się, szybko wstawaj, szybko zęby myj i ręce”- bardzo dobrze znane jest nam wszystkim. Dyskusji na temat szybko biegnącego czasu nie było końca. W podsumowaniu stwierdziliśmy, że czas to pieniądz i szybko ucieka należy nim mądrze gospodarować. Podczas omawiania drugiego wiersza autorki „Trójkątna bajka” odkryliśmy, że jeśli wszystko byłoby trójkątne to świat byłby nudny. Na zakończenie drugoklasiści wykonali prace plastyczną „Pałac geometryczny”. Pałac króla budowaliśmy z dowolnych figur geometrycznych. Nie jeden Król chciałby zamieszkać w takich pałacach. Dziękujemy uczniom za życzenia, kwiaty i za własnoręcznie wykonany wazon z kwiatami. Życzymy drugoklasistom i ich wychowawcom słonecznych wakacji i do zobaczenia w nowym roku szkolnym.
Fotogaleria
10 czerwca 2024
Na zajęciach z cyklu „Literackie podróże - te małe i te duże” klasa I b odwiedziła świat lektury „Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej. Tytułowe drzewo rosło w nietypowym miejscu, pośród starych kamienic. Dzięki tej książce dzieci poznały wiele ciekawych historii, które uświadomiły jak ważna jest przyroda i dbanie o nią. Z konarów bohaterowie lektury poznają zwyczaje sąsiadów z różnych pięter, nawiązują z nimi bliższe relacje. To wspaniała historia o niezwykłym działaniu wyobraźni. Po wysłuchaniu fragmentu książki wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że drzewa są potrzebne i dają wiele korzyści, z których wymienianiem uczniowie poradzili sobie znakomicie. Pierwszoklasiści doskonale znali budowę drzewa. Prace plastyczne związane z lekturą wyszły różnorodne, wyjątkowe i niepowtarzalne. Było to ostatnie spotkanie przed wakacjami. Bardzo dziękujemy za mile spędzone miesiące z uczniami i wychowawczynią panią Magdaleną Gójską-Gogol. Dziękujemy za przepiękne kwiaty i wyrazy uznania. Życzymy wakacji pełnych przygód i do zobaczenia w nowym roku szkolnym!
Fotogaleria
4 czerwca 2024
Trzeciego dnia Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Jagiełło, na które zaprosiliśmy uczniów klas II ze Szkoły Podstawowej. Autorka opowiadała o swojej największej pasji, czyli pisaniu. Barwne opowieści autorki o książkach i ich bohaterach, sprawiły że dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały, żywo reagowały na pytania. Nie zabrakło wspomnień o pierwszych tekstach, których bohaterem był Pies-Podróżnik, świnki „Celebrytki”. Spotkanie przebiegało w niezwykle przyjaznej atmosferze, był czas na opowieści z życia autorki, były rozmowy o emocjach, relacjach i ważnych uczuciach, a także czas na cenne rady. Jedną z nich uczniowie na pewno zapamiętają szczęście i spełnienie przynosi tylko praca, którą się kocha, która wynika z pasji. Serdecznie dziękujemy za inspirujące spotkanie, pełne wiosennej radości.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego – Mazowsze Serce Polski oraz Gmina Kałuszyn.
Fotogaleria
11 maja 2024
Kwietniowe zajęcia klas II w ramach projektu „Literackie podróże, te małe i te duże” to spotkanie z lekturą „Kapelusz pani Wrony” D. Parlak. Pani dyrektor otwierając spotkanie przedstawiła uczniom różne formy książki. Drugoklasiści z zaciekawieniem oglądali prezentowanego audiobooka i czytnik e-booków. Wysłuchany fragment książki czytany przez bibliotekarkę stał się inspiracją do rozmowy o tym, że otaczamy się przedmiotami, a przecież to nie one są najważniejsze. Najważniejsza jest przyjaźń, odwaga, gotowość niesienia bezinteresownej pomocy innym oraz umiejętność wybaczania. Uczniowie wyśmienicie poradzili sobie z ułożeniem „kapeluszowych” puzzli. Zaginiony kapelusz głównej bohaterki książki był inspiracją do projektowania własnych modeli wiosennych nakryć głowy dla tytułowej elegantki. Wszyscy wykazali się przy tym zadaniu niezwykłymi zdolnościami plastycznymi. Zgodnie ustanowiliśmy środę, czwartek i piątek dniami w kapeluszu.
Fotogaleria
22 kwietnia 2024
23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doskonała okazja do odwiedzenia naszej biblioteki. Tego dnia kl.I b wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Gójską - Gogol przyszli na cykliczne zajęcia „Literackie podróże, te małe i te duże”. Pani Dyrektor zaprezentowała pierwszoklasistom różne formy książki, od tradycyjnej papierowej po nowoczesne, audiobooki i e-booki. Dzieci wysłuchały baśń H.Ch. Andersena przedstawioną w formie japońskiego teatrzyku kamishibai. Biblioteczny „Teatrzyk z magicznego pudełka” zachwycił młodych odbiorców. Pierwszoklasiści choć na krótki czas mogli poczuć się jak w prawdziwym teatrze. Każda baśń zawiera przesłanie. Nie inaczej jest też w baśniach duńskiego pisarza. Po wnikliwej analizie treści uświadomiliśmy sobie, że każdy człowiek jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Nie możemy nikogo osądzać po wyglądzie i na pierwszy rzut oka. Często piękno ludzi tkwi w ich wnętrzu. W części plastycznej uczniowie wykonali łabędzia pływającego po stawie, wykorzystując do tego watę, piórka i waciki. Dzisiejsze spotkanie było dla uczniów doskonałą lekcją tolerancji i empatii. Dziękujemy za odwiedziny i mile spędzony czas w naszej bibliotece.
Fotogaleria
24 kwietnia 2024