Literackie podróże, te małe i te duże

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Literackie podróże - te małe i te duże - Dzień Pluszowego Misia kl. III b

„… Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci…”

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe Misie opanowały dziś nasz Oddział dla Dzieci. Uczniowie klasy IIIb z panią Magdaleną Gójską – Gogol przybyli ze swoimi pluszowymi ulubieńcami, aby bawić się i świętować z nami jedno z najbardziej sympatycznych świąt, jakim jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Podczas spotkania poznaliśmy historię ukochanej przytulanki z dzieciństwa. Pracując w grupach uczniowie wykonali w formacie XXL portrety ulubionych misiów. Jak to bywa podczas urodzin i u nas nie zabrakło małego co nieco. Wniesiony przez p. dyrektor TORT wywołał uśmiechy na twarzach dzieci. Na zakończenie p. Agata wykonała wszystkim pamiątkowe zdjęcia z misiami.

Grupowe zdjęcie dzieci w bibliotece z okazji Dnia Pluszowego Misia

 Fotogaleria na FB

25 listopada 2022

Literackie podróże - te małe i te duże - Legenda o smoku ze smoczej jamy kl. I b

W środę klasa I b wraz z panią Anną Brudz podczas zajęć w bibliotece zgłębiała tematykę polskich legend. Dzieci dowiedziały się co to jest legenda i wysłuchały audiobooka „Legenda o smoku ze smoczej jamy" autorstwa Wandy Chotomskiej, która opowiada historię żarłocznego smoka Wawelskiego i szewczyka Dratewki. Potrafili wymienić bohaterów oraz opowiadali również o swoich przeżyciach z wizyty w Krakowie i o pomniku smoka wawelskiego. Dużym wyzwaniem było ułożenie planu wydarzeń z czym pierwszoklasiści poradzili sobie znakomicie. Z wielką radością i entuzjazmem uczestniczyły w przygotowanej dla nich zabawie „Smok idzie”. Na zajęciach plastycznych dzieci tworzyły smoki z rolki papieru ziejące ogniem przy użyciu pociętej kolorowej bibuły.

Grupowe zdjęcie dzieci w bibliotece

Fotogaleria na FB

24 listopada 2022

Literackie podróże - te małe i te duże - Legenda o smoku ze smoczej jamy kl. I c

Dzisiaj odwiedziła nas klasa I c z panią Agnieszką Broniarek. Pierwszy śnieżek nie przeszkodził nam w planach. Wspólnie „wyruszyliśmy” w podróż do Krakowa, aby spotkać się ze smokiem. Dzisiejszymi przewodnikami po Krakowie były panie Bożenka i Małgosia, które w ciekawy sposób opowiedziały historię smoka wawelskiego, wyjaśniły co to jest legenda. Po wysłuchaniu audiobooka „Legenda o smoku ze smoczej jamy” W. Chotomskiej. Wspólnie rozmawialiśmy na temat wysłuchanego tekstu, panie zwróciły uwagę na postacie dobre i złe występujące w legendzie. Po części literackiej dzieci aktywnie brały udział w zabawie „Smok idzie”, uzupełnieniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej – ognisty smok z rolki papieru. Chociaż smok z legendy pożerał owce i zionął ogniem nasze smoki wyszły kolorowe, wesołe i nie takie straszne jak ten, którego pokonał Szewczyk Dratewka.

 Grupowe zdjęcie dzieci z projektu "Literackie podróże te małe i te dużę"

Fotogaleria na FB

18 listopada 2022

Literackie podróże - te małe i te duże - Asiunia

W poniedziałek w naszej bibliotece gościliśmy kolejną grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie. Realizując projekt „Literackie podróże, te małe i te duże” z klasą III b poznaliśmy książkę „Asiunia” Joanny Papuzińskiej. Jest to historia małej dziewczynki, która opowiada nam o II Wojnie Światowej. Historię przekazała nam Joanna Papuzińska, która była tą Asiunią z książki. Trzecioklasiści z zaciekawieniem wysłuchali fragmentów książki. Oparta na faktach historia życia pięcioletniej dziewczynki, która przeżyła wojnę pokazała młodym słuchaczom codzienne życie podczas okupacji. Te smutne zdarzenia, opisane z perspektywy kruchej dziewczynki, zadziwiają delikatnością i prostotą. Dla naszych małych czytelników to lekcja trudnej historii, o której nie powinniśmy zapominać. Ta przepiękna autobiografia dla nas jest historią, ale w obliczu wojny trwającej na Ukrainie i obecności w klasie dwóch chłopców z Ukrainy stała się bardziej realna i nie chcielibyśmy jej nigdy doświadczyć. W drugiej części warsztatów dzieci bez problemu wykonywały zadania na podstawie wysłuchanych fragmentów. Na zakończenie zajęć zadałyśmy im pytanie: ”Co jest dla nas ważne dziś, a co mamy dzięki temu, że walczył Mały Powstaniec”. Uczniowie wycieli kolorowe latawce, napisali na nich ważne dla nich rzeczy, którymi się dziś cieszą. W celu uporządkowania odpowiedzi wykonaliśmy plakat z pomnikiem Małego Powstańca z Powstania Warszawskiego. Każdy uczeń po przeczytaniu odpowiedzi przykleił swój latawiec wokół postaci z pomnika. W kontekście omawianej lektury zdumiewające były odpowiedzi uczniów. Powstała piękna jakże wymowna praca.

 grupowe zdjęcie dzieci w bibliotece  

Fotogaleria na FB

11 października 2022

Literackie podróże - te małe i te duże - Plastusiowy pamiętnik kl. Ic

6 października klasa I c wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Broniarek rozpoczęła realizację projektu „Literackie podróże, te małe i te duże”. Dzieci spotkały się z bohaterem książki M. Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik”. Plastelinowy ludzik „opowiedział” o Tosi- dziewczynce, która go ulepiła, oraz o drewnianym piórniku, w którym bardzo lubił mieszkać wspólnie z innymi przyborami szkolnymi. Uczniowie z uwagą obejrzeli historię powstania pamiętnika i z zaangażowaniem odpowiadały na pytania ze znajomości lektury. Dzieciom tak bardzo spodobał się ten mały ludzik z perkatym noskiem i odstającymi uszami, że postanowiły ulepić go z plasteliny. Wszystkie prace pięknie prezentowały się na wystawce.

Grupowe zdjęcie dzieci w bibliotece

Fotogaleria na FB

10 października 2022