Za nami kolejne zajęcia z cyklu "Literackie podróże, te małe i te duże". Tym razem uczniowie klas trzecich spotkali się z tytułową bohaterką baśni "Dziewczynka z zapałkami” H. Ch. Andersena. Poznali tę pouczającą opowieść w formie teatrzyku kamishibai. Wspólnie podjęliśmy temat niesprawiedliwości, samotności, wrażliwości na potrzeby innych, słabszych czy chorych. Baśń "Dziewczynka z zapałkami" uczy doceniać to, co się ma i tego, aby pamiętać o potrzebujących, szczególnie w okolicy zbliżających się świąt. Wtedy szczególnie warto się rozejrzeć wokół i sprawdzić, czy ktoś nie potrzebuje naszej pomocy. W dalszej części uczniowie wykonali pracę plastyczną inspirowaną tematyką zajęć. Mamy nadzieję, że historia biednej dziewczynki sprzedającej w mroźny dzień zapałki pozostanie w sercach dzieci na długo.
Fotogaleria
28 listopada 2024
Uczniowie klas trzecich podczas kolejnego spotkania w ramach projektu „Literackie podróże, te małe i te duże” poznali głównego bohatera książki M. Pałasza „Sposób na Elfa”. To wspaniała książka dla miłośników psów o miłości i przyjaźni człowieka do psa i psa do człowieka. Spotkanie z Elfem było doskonałą okazją, by pokazać uczniom siłę przyjaźni człowieka ze zwierzęciem. Omawiając kolejne przygody zabawnego czworonoga trzecioklasiści uzmysłowili sobie jaka odpowiedzialność spoczywa na właścicielach psów. Przygody małego kundelka ze schroniska uświadomiły uczniom, że zwierzę odczuwa różne emocje: strach przed nieznanym, lęk . Uczniowie wykonali plakat zachęcający innych do przeczytania książki. Nie lada wyzwaniem było wyjaśnienie często nieznanych dzieciom powiedzeń o psach. Na zakończenie każdy wykonał z papieru własnego wymarzonego psa. To była wspaniała przygoda.
Fotogaleria
4 listopada 2024
Klasy drugie podczas pierwszego w tym roku szkolnym spotkania w ramach projektu „Literackie podróże, te małe i te duże” poznały książkę autobiograficzną „Asiuna” J. Papuzińskiej. Książka opowiada historie dziewczynki, dla której II wojna światowa, zaczęła się tuż po piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła jej mama i cały dom. Książka została oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia autorki książki – Joanny Papuzińskiej, która jako mała dziewczynka przeżyła ten czas. Ta smutna historia o trudnych czasach wojny opowiedziana oczami małej dziewczynki wywołała u dzieci wiele emocji. Uczniowie pracowali w grupach wykonując zadania z lektury. Liczyła się współpraca i oczywiście znajomość lektury, z czym drugoklasiści poradzili sobie wyśmienicie. Lektura wszystkich bardzo poruszyła. Jako pracę plastyczną uczniowie narysowali prezenty, które podarowali by dziewczynce na jej piąte urodziny.
Fotogaleria
25 października 2024
W ubiegłym tygodniu uczniowie klas II poznali twórczość Danuty Wawiłow. Pisarka porusza w swej twórczości wiele tematów silnie związanych z dziecięcym światem: rodziną, zabawą i zwierzętami. Opisywała świat widziany oczami dziecka i do niego kierowała swoje utwory, właśnie dlatego cieszą się one dużą popularnością wśród najmłodszych. Wiersze są wyjątkowe, pełne miłości, ciepła a także nastrojowe i z humorem. Jednak najbardziej bliski nam okazał się wiersz „Szybko”. Poranne „Szybko, zbudź się, szybko wstawaj, szybko zęby myj i ręce”- bardzo dobrze znane jest nam wszystkim. Dyskusji na temat szybko biegnącego czasu nie było końca. W podsumowaniu stwierdziliśmy, że czas to pieniądz i szybko ucieka należy nim mądrze gospodarować. Podczas omawiania drugiego wiersza autorki „Trójkątna bajka” odkryliśmy, że jeśli wszystko byłoby trójkątne to świat byłby nudny. Na zakończenie drugoklasiści wykonali prace plastyczną „Pałac geometryczny”. Pałac króla budowaliśmy z dowolnych figur geometrycznych. Nie jeden Król chciałby zamieszkać w takich pałacach. Dziękujemy uczniom za życzenia, kwiaty i za własnoręcznie wykonany wazon z kwiatami. Życzymy drugoklasistom i ich wychowawcom słonecznych wakacji i do zobaczenia w nowym roku szkolnym.
Fotogaleria
10 czerwca 2024
Na zajęciach z cyklu „Literackie podróże - te małe i te duże” klasa I b odwiedziła świat lektury „Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej. Tytułowe drzewo rosło w nietypowym miejscu, pośród starych kamienic. Dzięki tej książce dzieci poznały wiele ciekawych historii, które uświadomiły jak ważna jest przyroda i dbanie o nią. Z konarów bohaterowie lektury poznają zwyczaje sąsiadów z różnych pięter, nawiązują z nimi bliższe relacje. To wspaniała historia o niezwykłym działaniu wyobraźni. Po wysłuchaniu fragmentu książki wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że drzewa są potrzebne i dają wiele korzyści, z których wymienianiem uczniowie poradzili sobie znakomicie. Pierwszoklasiści doskonale znali budowę drzewa. Prace plastyczne związane z lekturą wyszły różnorodne, wyjątkowe i niepowtarzalne. Było to ostatnie spotkanie przed wakacjami. Bardzo dziękujemy za mile spędzone miesiące z uczniami i wychowawczynią panią Magdaleną Gójską-Gogol. Dziękujemy za przepiękne kwiaty i wyrazy uznania. Życzymy wakacji pełnych przygód i do zobaczenia w nowym roku szkolnym!
Fotogaleria
4 czerwca 2024