Biblioteka Publiczna w Kałuszynie

Literackie podróże, te małe i te duże

Artykuły

"Literackie podróże - te małe i te duże" - Dolina Muminków kl.I c

W piątkowy poranek gościliśmy kolejną klasę ze Szkoły Podstawowej. Tym razem uczniowie kl. I c z panią Agnieszką zawitali do biblioteki by również poznać mieszkańców pewnej zielonej doliny. Można by zapytać o jakich mieszkańców i jaką dolinę chodzi? Po krótkiej prezentacji Muminka, jego przyjaciół oraz autorki serii Tove Jansson. Zaintrygowani opowieściami bibliotekarek by rozwikłać tajemnicę zaginięcia Mamy Muminka z zaangażowaniem obejrzeliśmy film „Wyprawa Mamusi Muminka”.  Z filmu dowiedzieliśmy się dokąd i po co wyruszyła Mama Muminka. Jak również dlaczego rodzinie Muminków, a w szczególności Małej Mi i Tatusiowi Muminka, znudziło się ciągłe jedzenie naleśników Mamy Muminka. Bohaterowie opowieści wzbudzili w nas pozytywne skojarzenia i niewątpliwie polubiliśmy ich towarzystwo. Na koniec zajęć dzieci zrobiły makietę Doliny Muminków z jej bohaterami.

 Grupowe zdjęcie dzieci na zajęciach w bibliotece

Fotogaleria na FB

6 lutego 2023

"Literackie podróże - te małe i te duże" - Dolina Muminków kl.I b

„W dolinie Muminków” to tytuł zajęć bibliotecznych, które odbyły się w dniu wczorajszym w ramach realizacji projektu „Literackie podróże, te małe i te duże”. Tym razem wspólnie z uczniami kl. I b wyruszyliśmy do Finlandii by poznać Dolinę Muminków i jej mieszkańców. Oprócz pracy z tekstem w celu poznania i zwizualizowania dzieciom baśniowego świata tych małych trolli, opisanego w książkach Tove Jansson obejrzeliśmy film ”Wiosna w Dolinie Muminków”. Podczas muminkowych zabaw przenieśliśmy się w beztroską krainę pełną tajemnic. Na zakończenie uczniowie stworzyli piękne makiety Doliny Muminków. Uczniowie zachęceni do samodzielnego czytania kolejnych przygód małych trolli chętnie wypożyczyły książki z naszej Biblioteki.
2 lutego 2023

"Literackie podróże - te małe i te duże" - Piaskowy wilk

Przyjaźń ukryta w ziarenkach piasku.

Nowy rok, nowe wyzwania. 23 stycznia po raz kolejny spotkaliśmy się trzecioklasistami i panią Magdą by wspólnie wybrać się na szwedzką plażę, żeby razem z Karusią bohaterką książki Asy Lindt zawrzeć znajomość z Piaskowym Wilkiem. Poznaliśmy urokliwe, niezwykle zabawne i pełne fantazji przygody Karusi i wymyślonego przez nią przyjaciela - Piaskowego Wilka, który w mądry i zabawny sposób pomaga dziewczynce odkryć świat. Zwierz twierdził, że jest stary jak świat i wie wszystko, więc skorzystaliśmy z okazji, by zadać mu kilka bardzo trudnych pytań. Na przykład: o to, dlaczego dorośli nie mają czasu? Gdzie byliśmy kiedy nas nie było? Czy czujemy, że rośniemy? Dlaczego rodzice muszą pracować? Ku naszemu zaskoczeniu Wilk wcale nie okazał się zarozumialcem. Naprawdę wiedział to wszystko. Nasze wspólne opowieści dowiodły, że wyobraźnia dzieci działa na najwyższym poziomie, a odpowiedzi na najprostsze życiowe pytania były nie lada wyzwaniem. Podczas ułożenia klasowego znaku zapytania towarzyszyła radosna i pełna ekscytacji atmosfera. Na pamiątkę spotkania uczniowie wykonali prace plastyczne, dzięki wyobraźni i kreatywności powstały niepowtarzalne zakładki do książek. Pani Magdzie i jej wychowankom dziękujemy za zajęcia pełne wrażeń i do zobaczenia wkrótce.

 Grupowe zdjęcie dzieci

Fotogaleria na FB

24 stycznia 2023

"Literackie podróże - te małe i te duże" - Muzykanci z Bremy

Kolejne fantastyczne spotkanie z pierwszoklasistami w ramach projektu „Literackie podróże, te małe i te duże” za nami. Tym razem zaprosiłyśmy uczniów klas Ib i Ic do świata baśni i poznaliśmy historię „Muzykantów z Bremy” autorstwa braci Grimm. Baśń ta opowiada o przygodach czterech zwierząt, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. Podczas wspólnej podróży do Bremy zwierzęta zaprzyjaźniają się, a dobra współpraca i pomysłowość pomogły im zdobyć nowy dom. Uczniowie słuchając czytanego tekstu spontanicznie reagowali na krzywdę jaka spotkała stare i porzucone zwierzęta. Opowiadali też o swoich pupilach i jak się nimi opiekują. Utworzyliśmy orkiestrę i do piosenki „Jestem muzykantem konszabelantem” pokazując gestem graliśmy na różnych instrumentach. Na zakończenie wspólnie zgodnie stwierdziliśmy, że słabszym trzeba pomagać, że zwierzęta też czują i należy im się odpowiednia opieka. Bardzo dziękujemy za pamięć, przepiękny stroik oraz życzenia. „Biblioteczny Mikołaj” nie zapomniał o uczestnikach projektu obdarowując dzieci słodkim upominkiem. Zobaczcie jak wielka jest nasza literacka rodzina. Do zobaczenia pewnie już w Nowym Roku.

Grupowe zdjęcie dzieci z projektu Literackie podróże te małe i te duże  Grupowe zdjęcie dzieci z projektu Literackie podróże te małe i te duże

Fotogaleria na FB

15 grudnia 2022

"Literackie podróże - te małe i te duże" - Dziewczynka z zapałkami

Kolejne cudowne spotkanie z klasą IIIb i Panią Magdą Gójską Gogol za nami. Realizując kalendarz projektu „Literackie podróże, te małe i te duże” przenieśliśmy się do baśniowego świata H.Ch. Andersena. Jedna z najbardziej znanych i najsmutniejszych baśni. Dzięki czytanej baśni za pomocą teatrzyku Kamishibai i obecności dziewczynki uczniowie mogli poczuć realność wydarzeń opisanych przez Andersena. Smutna historia biednej dziewczynki bardzo poruszyła serduszka trzecioklasistów. Po opanowaniu wzruszeń  wywołanych historią biednej sieroty rozmawialiśmy o uczuciach, o tym dlaczego nikt nie pomógł dziewczynce. Dzieci pięknie określały sposoby pomocy, jakie można zaoferować potrzebującym również we współczesnym świecie. Po chwili refleksji przystąpiliśmy do wykonania prac plastycznych -  anioła z papieru. Uczniowie zachwyceni wystrojem Oddziału z zaangażowaniem pozowali paniom do zdjęć. Sami zobaczcie jak to było.

Grupowe zdjęcie dzieci z projektu literackie podróże te małe i te duże

Fotogaleria na FB

9 grudnia 2022